01 / 01
Denize Sıfır Hayatlar

Blog

En Çok Tekrarlanan Dekorasyon Hataları

by Pruva34
Eyl , 11
En Çok Tekrarlanan Dekorasyon Hataları

Yeni bir eve taşındığımızda, evimizi en güzel hale getirmek, beğenilen ve rahat ortamlar yaratmak isteriz. Bu keyifli  süreç, başta alacağımız temel kararlar ile şekillenir. Verdiğimiz kararların doğru olması ve sonradan pişmanlık yaşamamamız için  dikkatli olmamız gerekir. Bu sebeple ben de bu yazımı en çok tekrarlanan dekorasyon hatalarına ayırmak istedim. Gelin en çok yaptığımız hatalara birlikte bir gözatalım.

  • * Beğendiğiniz ve satın almaya karar verdiğiniz mobilyaların rahat ve kullanışlı olmasına özen göstermelisiniz.  Çok beğenmiş olsanız da rahat olmayan bir koltuk sizi zamanla mutsuz eder. Özellikle zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz yaşam alanlarında bu kurala kesinlikle bağlı kalmanızda fayda var.
  • * Mağazalarda beğendiğiniz bir ürün evinizde aynı etkiyi vermeyebilir. Bir ürünü satın alırken ürünün yerleşeceği mekanı bir bütün olarak düşünmelisiniz. Perdeler, duvar ve yer döşemeleri, koltuklar ve halı, aksesuarlar bir bütünün parçaları olarak seçilmeli.
  • * Duvarınızın rengini belirlerken yerinde denemeler yapmak önemlidir. Her mekanın ışığı farklı olduğu gibi, renklerin büyük yüzeylerdeki etkisi de farklıdır. Boyayı son kat uygulamasına kadar denemekte fayda vardır. Duvar kağıdını seçerken de aynı titizliği gösterin. Duvar uygulamalarında ustanın mahareti de çok önemlidir, doğru ustayla çalıştığınıza emin olun.
  • * Yaşamınızı iyi analız etmeli, hangi mekanlarda neler yapacağınızı netleştirmelisiniz. Böylece ihtiyaç listenizde ortaya çıkacaktır. Çok tv seyreden biri değilseniz baş köşeyi tv ünitesine ayırmak yanlış olur. Kitap okumaya meraklıysanız güzel bir kitap köşesine ihtiyacınız var demektir. İhtiyaçlarınıza öncelikli önem vermelisiniz. Depolama alanları, giysi dolapları gibi hayatınızı düzene koyacak ünitelere gerektiği kadar yer bırakmalısınız.  
  • * Özellikle değiştirmesi zor olan, uzun süre kullanmak zorunda kalacağınız ürünlere bütçenizin daha büyük bölümünü ayırmalısınız. Örneğin ıslak hacımleri değiştirmek çok zordur. Tesisat işleri, banyo- mutfak dekorasyonları önemlidir. Bu işlerde alabileceğiniz en kaliteli hizmet ve ürünü bulmalısınız. Buna karşılık koltuk takımı, yemek masası ve sandalyelerinizi kolaylıkla tekrar değiştirebilirsiniz.
  • * Evinizde duvarlara asacağınız tablolar ve kullanacağınız aksesuarlarda bir dil birliği yakalamak önemlidir. Hikayesi olan materyaller evinize kişilik katacaktır.
  • * Son olarak, hepimiz beyaz rengi seviyoruz ama çok azımız bu rengi layıkıyla kullanabilecek bir hayat düzenine ve bütçeye sahibiz. Çocuklarımız varsa, çok misafirli hareketli bir yaşantı sürüyorsak,  dikkatli ve titiz değilsek bir yılını doldurmadan eski gibi duracak beyaz döşemelikler ve halılardan maalesef kaçınmak zorundayız. Aynı şekilde çok narin mobilyalar, cam aksesuarlar gibi özel özen ve dikkat isteyen ürünleri alırken durup bir daha kendimizi ve yaşantımızı düşünsek iyi olur.                                                                   
  • Y. Mimar Bahar Aykaç

 

Post a comment